Taejon Christian International School

Faculty Directory

Head of School

Thomas Penland

Thomas Penland

Head of School
Wha Yun Lee

Wha Yun Lee

HOS Executive Assistant
Marketing Manager

Elementary Faculty & Staff

Elementary Division Leadership

Aaron Chowning

Aaron Chowning

Director of Student Affairs K-12
Brenda Williamson

Brenda Williamson

Director of Academic Affairs K-12

Elementary Office

Bomi Kim

Bomi Kim

Administrative Assistant

Elementary Faculty

Alice Bechtold

Alice Bechtold

PYP Grade 2 Homeroom
Robin Cartes

Robin Cartes

PYP Grade 4 Homeroom
Sung Mee Cho

Sung Mee Cho

PYP Library Teacher Asst.
Cameron Day

Cameron Day

Elementary ELL
Jenny Day

Jenny Day

PYP Performing Arts
Brian Deuth

Brian Deuth

Personal, Social & Physical Ed.
ES Activities Coordinator
Jodi Deuth

Jodi Deuth

PYP Coordinator
Rong Han

Rong Han

PYP Grade 5 Homeroom
Kimberly Hay

Kimberly Hay

PYP Grade 3 Homeroom
Seunghyun Hong

Seunghyun Hong

ES After School Program (BOOST)
John Hozack

John Hozack

PYP Grade 5 Homeroom
Carrie Hudson

Carrie Hudson

PYP Grade K1-K2 Homeroom
Dasom Claire Jung

Dasom Claire Jung

PYP Korean Language
(ATLAS Rubicon Admin)
Aram Kim

Aram Kim

PYP Grade 1 Homeroom
Chae Gun Lee

Chae Gun Lee

PYP Visual Arts
Hanna Lee

Hanna Lee

After School Program (BOOST)
Manager
Kwangmi Shin

Kwangmi Shin

PYP English Acquisition
Grace Yoo

Grace Yoo

Teaching Assistant

Secondary Faculty & Staff

Secondary Division Leadership

Aaron Chowning

Aaron Chowning

Director of Student Affairs K-12
Brenda Williamson

Brenda Williamson

Director of Academic Affairs K-12

Secondary Office

Hye Ock Jang

Hye Ock Jang

Administrative Assistant (senior)
Student Affairs Office
Hye Mi Jo

Hye Mi Jo

Administrative Assistant
Academic Affairs Office
Mi Hyun Lee

Mi Hyun Lee

Administrative Assistant
Student Affairs Office
Yeon Jee Yang

Yeon Jee Yang

Administrative Assistant
Student Affairs Office

The Arts

Hannah Carson

Hannah Carson

MYP Arts
DP English Lang. & Lit.
Rachel Youngji Cho

Rachel Youngji Cho

Visual Art & ELL Support
Residence Life Assistant
Annette Chough

Annette Chough

MYP & DP Visual Arts
Brendan Harris

Brendan Harris

MYP & DP Theatre and Drama
*Co-head of Arts Department
Mi Hye Kang

Mi Hye Kang

Band Director
Jinjoo Lee

Jinjoo Lee

MYP Arts & Music
String Orchestra Director
Michael Mellinger

Michael Mellinger

Theatre Tech Manager
Social Media
Alisa Sanabria

Alisa Sanabria

DP Music & Choir
DP English Acquisition, *Co-Head of Arts Department
April Ward

April Ward

MYP Visual Arts

Biblical Studies

Heather Chun

Heather Chun

Secondary Biblical Studies
*Head of Bible Department
Sung Woong Kwon

Sung Woong Kwon

Secondary Old Testament

Design

Jordan Crouse

Jordan Crouse

MYP Design Technology
Personal Project Coordinator
Jonathan Hayhoe

Jonathan Hayhoe

MYP & DP Design Technology
*Head of Design Dept.
Chae Gun Lee

Chae Gun Lee

PYP Visual Arts
Jamie Ward

Jamie Ward

MYP Design Technology

Humanities (Individuals & Societies)

Mariko Bliss

Mariko Bliss

MYP Humanities
Student Success Coordinator
Alan Cartes

Alan Cartes

DP Economics
Min Soo Cho

Min Soo Cho

MYP Humanities
Daniel Hahn

Daniel Hahn

DP TOK
Grade 11 CAS Coordinator
Andrew Hay

Andrew Hay

DP Business Management
*Co-head of Humanities Dept., Grade 12 CAS Coordinator
Michael Kosh

Michael Kosh

DP Global Politics
*Co-head of Humanities Dept., MUN Advisor

Language Acquisition

Monica Cho

Monica Cho

MYP English Acquisition & Humanities
Residence Life Assistant
Janet Chowning

Janet Chowning

MYP English Acquisition
*Co-Head of Language Ac. Dept., MYP ELL
Claudia Demartini

Claudia Demartini

MYP & DP Spanish Acquisition
*Co-Head of Language Ac. Dept.
Christie Gordon

Christie Gordon

K-12 ELL & WIDA Coordinator
Sandra Hidalgo

Sandra Hidalgo

MYP & DP Spanish Acquisition
Jing Qin

Jing Qin

MYP Mandarin Acquisition
Tricia Smith

Tricia Smith

MYP English Acquisition
Caleen Williams

Caleen Williams

MYP English Acquisition
MYP ELL
Andrew Yuan

Andrew Yuan

MYP Mandarin Acquisition

Language and Literature

Seol Hee Ahn

Seol Hee Ahn

MYP Korean Literature
DP Korean Lang. & Lit.
Hannah Carson

Hannah Carson

MYP Arts
DP English Lang. & Lit.
Rebecca Kelch

Rebecca Kelch

MYP English Literature
Sun A Kim

Sun A Kim

MYP & DP Korean Literature
Vicki Liang

Vicki Liang

MYP & DP Mandarin Language/Lit.
Andres Sanabria

Andres Sanabria

DP English Literature
Writing Lab Coordinator
Peter Shim

Peter Shim

DP English Lang. & Lit.
*Co-Head of Language/Lit. Dept.
Yu Jin Shin

Yu Jin Shin

PYP Korean Language
Joshua Smith

Joshua Smith

MYP English Literature
Jordan Williams

Jordan Williams

MYP Coordinator
MYP English Literature

Mathematics

Brian Eggleston

Brian Eggleston

DP Mathematics
*Head of Mathematics Dept., National Honor Society
Brenna Frye

Brenna Frye

MYP Mathematics
Residence Life Assistant
Dong Won Jung

Dong Won Jung

MYP Mathematics
Residence Life Assistant
Jeeseon Song

Jeeseon Song

MYP & DP Physics/Mathematics
Russel Stanbery

Russel Stanbery

MYP & DP Mathematics
Christina Welch

Christina Welch

MYP & DP Mathematics

Physical and Health Education

Brandon Bliss

Brandon Bliss

MYP Health & PE
Grades 6-8 Activities Coordinator
Kyle Cripe

Kyle Cripe

MYP Health & PE
Residence Life Assistant
Evan Godsiff

Evan Godsiff

MYP Health & PE
*Head of Health & PE Dept.

Science

Joyce Huh

Joyce Huh

DP Chemistry
*Co-head of Science Dept.
Susan Kim

Susan Kim

MYP Science
Service As Action Coordinator, MUN Advisor
Ellie Nam

Ellie Nam

MYP Science
SAT/PSAT Coordinator
Jang Pyo Park

Jang Pyo Park

MYP & DP Biology
*Co-head of Science Dept.
Hanna Shin

Hanna Shin

MYP & DP Science
Jeeseon Song

Jeeseon Song

MYP & DP Physics/Mathematics

Academic Support

Academics Office

Hye Ock Jang

Hye Ock Jang

Administrative Assistant (senior)
Student Affairs Office
Hye Mi Jo

Hye Mi Jo

Administrative Assistant
Academic Affairs Office
Mi Hyun Lee

Mi Hyun Lee

Administrative Assistant
Student Affairs Office
Su Jin Lee

Su Jin Lee

Administrative Assistant
Counseling Office
Yeon Jee Yang

Yeon Jee Yang

Administrative Assistant
Student Affairs Office

Admissions

Su Young Jo

Su Young Jo

Registrar
Kate Oh

Kate Oh

Marketing & Admissions
(Assistant Director)
Barbara Smith-Jang

Barbara Smith-Jang

Admissions Officer
Parent Liaison
Eun Jung Yu

Eun Jung Yu

Admissions Officer

Counseling

Kimberly Eggleston

Kimberly Eggleston

DP & College Counseling
MYP Grade 10 Counselor (L-Z), *Co-head of Counseling Dept.
Janet Hong

Janet Hong

DP & College Counseling
MYP Grade 10 Counselor (A-K)
Susan Kim

Susan Kim

PYP & MYP Grade 6 Counseling
Su Jin Lee

Su Jin Lee

Administrative Assistant
Counseling Office
Kyung Ah Rhee

Kyung Ah Rhee

Korea/Asia College Counselor
MYP Grades 7-9 Counselor, *Co-head of Counseling Dept.

Learning Commons

Rachel Cho

Rachel Cho

Teacher Assistant - Sec. Library
Sung Mee Cho

Sung Mee Cho

PYP Library Teacher Asst.
April Gudenrath

April Gudenrath

Learning Commons Coordinator
Media Integration Specialist K-12, DP Extended Essay
Annie Harris

Annie Harris

Learning Commons Coordinator
Reading Specialist (K-8)

Special Education Needs

Crystal Godsiff

Crystal Godsiff

Learning Support Coordinator

Student Activity Programs

John Hwang

John Hwang

Athletics & APAC Coordinator
Larry Smith

Larry Smith

Spiritual Life Minister

Student Health Services

Hankyo Oh

Hankyo Oh

School Nurse

Residence Life (Boarding) Staff

Tiece Adams

Tiece Adams

Residence Life Coordinator
Dorm Parent
Siwon Sinny Choi

Siwon Sinny Choi

Administrative Assistant

Residence Care Staff

Ted Adams

Ted Adams

Dorm Parent
TCIS School Photographer
Monica Cho

Monica Cho

MYP English Acquisition & Humanities
Residence Life Assistant
Rachel Youngji Cho

Rachel Youngji Cho

Visual Art & ELL Support
Residence Life Assistant
Kyle Cripe

Kyle Cripe

MYP Health & PE
Residence Life Assistant
Brenna Frye

Brenna Frye

MYP Mathematics
Residence Life Assistant
Dong Won Jung

Dong Won Jung

MYP Mathematics
Residence Life Assistant
Daniel Murphy

Daniel Murphy

Dorm Parent
Erin Murphy

Erin Murphy

Dorm Parent

Residence Support

Sun Hee Choi

Sun Hee Choi

Residence Program Nurse

School Operations

Joshua Chun

Joshua Chun

Director of Business Affairs
Eun Joo Jung

Eun Joo Jung

Business Affairs
(Assistant Director)
Young Sun Jung

Young Sun Jung

Facilities & Maintenance
(Assistant Director)
Kate Oh

Kate Oh

Marketing & Admissions
(Assistant Director)

Business Office Personnel

Sung Chan Cho

Sung Chan Cho

Accountant Manager
Bum Seo Hwang

Bum Seo Hwang

Bus/Transport Site Manager
Eun Joo Jung

Eun Joo Jung

Business Affairs
(Assistant Director)
Young Su Kang

Young Su Kang

Human Resources Manager
Hyo Yong Kim

Hyo Yong Kim

HR/Travel Assistant
Su Mi Nam

Su Mi Nam

Business Office Receptionist
Eun Mi Shin

Eun Mi Shin

Finance Specialist
Min Ki Shin

Min Ki Shin

Public Relations Officer
Senior Human Resources Assistant
Sang Jo Yoon

Sang Jo Yoon

Purchasing & Transport Manager

Marketing & Public Relations

Craig Gordon

Craig Gordon

Marketing Design Manager
Wha Yun Lee

Wha Yun Lee

HOS Executive Assistant
Marketing Manager
Kate Oh

Kate Oh

Marketing & Admissions
(Assistant Director)
Barbara Smith-Jang

Barbara Smith-Jang

Admissions Officer
Parent Liaison

Techonology Offices

Yu Jin Ki

Yu Jin Ki

IT Department Assistant
In Chul Ko

In Chul Ko

IT Support Manager
Jin Sub Song

Jin Sub Song

IT Department Assistant

Facilities & Maintenance

Young Soo Han

Young Soo Han

Facility & Maintenance
Sang Ki Jang

Sang Ki Jang

Facility & Maintenance
Byung Ho Jun

Byung Ho Jun

Facility & Maintenance
Jin Wook Jung

Jin Wook Jung

General Affairs Assistant
Young Sun Jung

Young Sun Jung

Facilities & Maintenance
(Assistant Director)
Tae Yong Kim

Tae Yong Kim

Dorm Facility & Maintenance
Yong Hyun Lee

Yong Hyun Lee

General Affairs Manager
Yong Ki Lee

Yong Ki Lee

Facility & Maintenance
(Assistant Manager)
Won Hee Park

Won Hee Park

Facility & Maintenance
Dong Woong Shin

Dong Woong Shin

Facility & Maintenance
Gi Bong Um

Gi Bong Um

Facility & Maintenance
(Manager)

Security

Wang Yong Jung

Wang Yong Jung

Security Guard
Jong Sik Kim

Jong Sik Kim

Security Guard
Sung Ho Lee

Sung Ho Lee

Security Manager
Ho Chul Shin

Ho Chul Shin

Security Guard

Custodial Staff

Pil Young Guem

Pil Young Guem

Custodial
Jong Soon Jeon

Jong Soon Jeon

Custodial
Jung Im Kim

Jung Im Kim

Custodial
Eun Sook Park

Eun Sook Park

Custodial
Ji Hye Park

Ji Hye Park

Custodial
Yong Sung Park

Yong Sung Park

Custodial
Dong Mee Shin

Dong Mee Shin

Custodial Staff

Early Learning Center

Gyeong Ok Joo

Gyeong Ok Joo

Early Learning Center
Hee Kyung Kim

Hee Kyung Kim

Early Learning Center
Judy Kim

Judy Kim

Early Learning Center
(ELC Team Leader)
Gi Soon Song

Gi Soon Song

Early Learning Center

Bus Drivers

Won Soo Jung

Won Soo Jung

Bus Driver
Jong Seok Lee

Jong Seok Lee

Bus Driver
Sang Yoon Lee

Sang Yoon Lee

Bus Driver
Geun Ho Park

Geun Ho Park

Bus Driver


Programs Quick Directory

Division & Program Offices

Head of School Office - leewy@tcis.or.kr

Admissions Offices - yuej@tcis.or.kr

Elementary Offices (K-5) - kimbm@tcis.or.kr
Secondary Offices (6-12) - jangho@tcis.or.kr
Counseling Office - leesj@tcis.or.kr

Residence Life Office - choisw@tcis.or.kr

Heads of Department

The Arts - sanabriaal@tcis.or.kr
Counseling - egglestonk@tcis.or.kr
Design & Technology - hayhoej@tcis.or.kr
Humanities & Religious Studies - koshm@tcis.or.kr
Language Acquisition - chowningj@tcis.or.kr
Language and Literature - shimp@tcis.or.kr
Library Sciences - gudenratha@tcis.or.kr
Mathematics - egglestonb@tcis.or.kr
PE & Health - godsiffe@tcis.or.kr
Science - parkjp@tcis.or.kr

Academic Coordinators

Director of Academic Affairs - williamsonb@tcis.or.kr
Director of Student Affairs - chowninga@tcis.or.kr
Student Success Coordinator - blissm@tcis.or.kr

DP Coordinator - smithg@tcis.or.kr
DP CAS Coordinator - hahnd@tcis.or.kr
DP Extended Essay Coordinator - gudenratha@tcis.or.kr

MYP Coordinator - williamsj@tcis.or.kr
MYP Personal Project Coordinator - crousej@tcis.or.kr
MYP Service as Action Coordinator - kimsk@tcis.or.kr

PYP Coordinator - deuthj@tcis.or.kr

ELL & WIDA Coordinator - gordonch@tcis.or.kr
Learning Commons (Secondary) - gudenratha@tcis.or.kr
Learning Commons (Elementary) - harrisa@tcis.or.kr

Activities/Athletics

Athletics Coordinator (9-12) - hwangyr@tcis.or.kr
Intramural Activities (6-8) - blissb@tcis.or.kr
Elementary Activities (K-5) - leeh@tcis.or.kr